KOLEJNE SPOTKANIE NA SZLAKU – SPRAWOZDANIE Z „XVIII RAJDU EUROPEJSKIEGO” Aktualności
KOLEJNE SPOTKANIE NA SZLAKU – SPRAWOZDANIE Z „XVIII RAJDU EUROPEJSKIEGO”2023-04-26
21 kwietnia 2023 roku po raz osiemnasty odbył się Rajd Europejski. Celem rajdu było ukazanie i promowanie zabytków i pomników przyrody gminy Kowala – Stępocina, popularyzacja czynnych form wypoczynku oraz działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wśród uczestników rajdu. Ponadto położono nacisk na kształtowanie nawyków prawidłowego poruszania się po drogach publicznych, umacnianie serdecznych więzi koleżeńskich między turystami oraz mieszkańcami powiatu, a także utrwalanie wiedzy o Unii Europejskiej i uczczenie 160. rocznicy powstania styczniowego.
W imprezie uczestniczyło 180 uczniów i opiekunów z 7 szkół oraz ośrodka szkolno-wychowawczego z terenu powiatu radomskiego – szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z Bardzic, Polan, Sławna, Zalesic, a także nr 31 i 32 z Radomia oraz z Parznic; reprezentantem szkół ponadpodstawowych były uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy.
Tegoroczna trasa rajdu rozpoczęła się na stacji PKP w Dąbrówce Zabłotniej, następnie dzielni piechurzy pomaszerowali do Kowali, gdzie mieli okazję zapalić znicze pod pomnikiem upamiętniającym bitwę powstania styczniowego w sierpniu 1863 roku. Kolejnym punktem wyprawy był Łysak, parafialny kościół, kapliczka oraz pomnik lotników. Potem uczestnicy rajdu udali się do Parznic, aby kontynuować turystyczną przygodę.
Podczas imprezy przeprowadzono konkursy: wiedzy o Unii Europejskiej, historii i działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz gminy Kowala Stępocina. Uczniowie musieli także wykazać się zdolnościami plastycznymi. Zadanie, jakie stało przed uczestnikami rajdu, polegało na przygotowaniu plakatu upamiętniającego powstanie styczniowe. Pierwsze miejsce w zmaganiach konkursowych zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Parznicach, drugą lokatę zajęła reprezentacja z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bardzicach, zaś trzecie miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zalesicach. W konkursie sportowym najlepszą sprawnością fizyczną odznaczyli się, zajmując I miejsce uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Polanach, drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Radomiu, zaś trzecią lokatę zajęły uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary XVIII Rajdu Europejskiego ufundowane przez Wójta Gminy Kowala – Pana Dariusza Bulskiego. Rozdano również puchary w konkursie sportowym, których sponsorem był dyrektor szkoły podstawowej w Parznicach. Wszystkie drużyny odebrały podziękowania i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu, organizatorów oraz Zarząd Mazowieckiego Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”.
Imprezę swoją obecnością uświetniła Pani Małgorzata Brola – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Kowali. Tak jak w poprzednich latach, tak i w bieżącym roku, członkowie koła i opiekunowie mogli liczyć na pomoc i wsparcie prezes PTSM Oddziału Mazowieckiego „Ziemia Radomska” Panią Katarzynę Kamańczyk oraz dyrektora szkoły Pana Jacka Jóźwiaka.
Przedstawiciele Szkolnego Koła PTSM działającego przy PSP w Parznicach zadbali o liczne atrakcje podczas trwania imprezy. Goście m.in. mogli podziwiać barwnego krakowiaka w wykonaniu uroczych przedszkolaków oraz wziąć udział we wspólnym tańcu przygotowanym przez grupę dziewcząt z klas IV i V. Organizatorzy, dziękując za udział w zlocie, serdecznie zaprosili na przyszłoroczną edycję Rajdu Europejskiego.
więcej zdjęć w zakładce <galeria>

