Archiwum Aktualności
Lekcje kaligrafii
W czasach komputerów, e-maili, czatów i sms’ów coraz bardziej zanika pisanie odręczne, jednak kaligrafia - czyli sztuka starannego i estetycznego pisania, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Bo to, co piękne i wykonane ludzką dłonią, zasługuje na uznanie i miano sztuki.
Uczniowie klasy 6, 7 i 8 na lekcjach języka polskiego wykazywali się umiejętnościami pięknego pisania i wzięli udział klasowych konkursach kaligrafii. Każda klasa miała za zadanie przepisać jeden wspólnie wybrany tekst, który był interpretowany wcześniej na lekcjach. Szóstoklasiści przepisywali wiersz Juliusza Słowackiego pt. ,,W pamiętniku Zofii Bobrówny”, siódmoklasiści – odtwarzali kaligraficznie tren Jana Kochanowskiego, a ósmoklasiści podjęli wyzwanie i przepisali fragment ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza - ,,Inwokację”.
Warsztaty czekolady
Czekolady wykonane przez dzieci stały się prezentami z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Wyjazd na lodowisko
Magdalena Kotowska
Niezwykła lekcja historii
Dnia 16 stycznia 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym pt. „Konflikty XX wieku”. Program zaprezentowany przez grupę artystyczną Patriotic miał za zadanie przybliżyć uczniom losy państwa, narodu i żołnierza polskiego w okresie II Rzeczypospolitej. Prowadzący w niezwykle interesujący sposób omówił sytuację międzynarodową państwa polskiego przed wybuchem wojny, zwracając szczególną uwagę na etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Następnie zaprezentował ekwipunek i wyposażenie oraz bezpieczne repliki broni używanej podczas I i II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej. Zdradził również stosowane wówczas techniki wojskowe, sposoby łączności i zaopatrzenia. W trakcie pokazu chętni uczniowie, zakładając mundury wojskowe, mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze oraz zaprezentować omawiany sprzęt bojowy.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli dotknąć oraz przymierzyć prezentowane eksponaty.
Spotkanie zorganizowała p. Jadwiga Kwiecień.
Wyjazd do Teatru Powszechnego w Radomiu
Dnia 09.01.2023r. klasy I, II i III wraz z wychowawcami wybrały się do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl pt. „Roszpunka”, który został zrealizowany na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimm.
Jest to dowcipna opowieść o królewnie więzionej w wysokiej wieży, którą uwolnić może tylko Królewicz. Jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki są jej długie włosy. Poznajemy Króla i Królową, Królewicza i Różyczkę – Roszpunkę. Ale jak to w
bajkach bywa, sprawy nieco się komplikują, kiedy do akcji wkracza… Czarownica!
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie. Wiele emocji wzbudziła bajeczna sceneria, barwne kostiumy, nastrojowa muzyka, zmienne oświetlenie oraz wspaniali aktorzy, którzy swoje codzienne role zamienili na bajkowe postacie. Barwne i pełne humoru przedstawienie zachwyciło nie tylko najmłodszych widzów. Te wyjątkowe chwile pozostaną na długo w pamięci widzów.
Podsumowanie akcji ,,Odkręć się na innych!"
W bieżącym roku szkolnym w I semestrze zebraliśmy 356,71kg plastikowych nakrętek.
Od początku naszej działalności jest to 7 ton 503kg!
W I semestrze najwięcej nakrętek przynieśli uczniowie:
Gabriela Sulima kl. 6 - 26,15kg
Skórnicki Szymon kl. 4 - 19,69kg
Jakubiak Karolina kl. 6 - 16kg
Bartłomiej Gębski kl. 6 – 15,85kg
Jakubiak Patryk kl. 8 - 14,58kg
Maciejewska Anna kl. 5 - 9,55kg.
ROZWIJANIE KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI…
W dniu 4 stycznia br. podczas godziny do dyspozycji wychowawcy uczniowie klasy IV uczestniczyli w ciekawej lekcji, której nadrzędnym celem było usprawnianie pamięci i koncentracji czwartoklasistów. Wychowawca po zaprezentowaniu porad i wskazówek dotyczących lepszego zapamiętywania wiadomości zaproponował uczniom realizację tematu poprzez rozwój zainteresowań i zdolności manualnych oraz technicznych z wykorzystaniem różnorodnych klocków znajdujących się w szkole, zakupionych w ramach Projektu Laboratorium Przyszłości. Na zakończenie lekcji uczniowie zgodnie orzekli, że zajęcia były atrakcyjne, ponieważ ciekawie było konstruować modele z wykorzystaniem instrukcji, a także świetnie budowało się według pomysłu własnego albo kolegów z grupy.
W manufakturze bombek...
19 grudnia uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami odwiedzili w Radomiu zakład,
w którym wytwarza się bombki choinkowe.
Wycieczka miała na celu zwiedzanie miejsca, w którym produkcja bombek odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem ich powstawania. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewali szklaną rurkę, ucinali kawałek, a następnie ustami wydmuchiwali bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa, dzięki czemu bańki zanurzone w wodzie o temperaturze 50 stopni uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. W dziale „dekoracja” dzieci przyjrzały się, jak nanosi się na bombki wzory. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć różnorodne kształty bombek na kilku wystawach w sklepie. Były to arcydzieła!
Na zakończenie każde dziecko otrzymało bombkę ze swoim imieniem.
Kolędowanie szkolne: "Z narodzeniem Jezusa było tak..."
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku, 22 grudnia 2022r. w pięknej scenerii zebrała się cała społeczność szkolna i zaproszeni goście: Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski oraz Rodzice.
Świąteczna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w wyjątkowy nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzenia Jezusa, którą przedstawiły dzieci z grupy Biedronki. W świętowanie włączyły się również klasy szkolne, śpiewając i grając kolędy i pastorałki.
Na koniec uroczystości odbyło się wręczenie nagród w rozstrzygniętym konkursie „Stroik świąteczny”. Życzenia wszystkim złożyli: Dyrektor szkoły Pan Jacek Jóźwiak, Wicedyrektor Pani Anita Kaczówka-Węgrzyn, Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski oraz ksiądz Dominik Idziak.
Życzenia świąteczne...
,,Pokój na ziemi ludziom,
a w niebie cisza gwiazd,
grają anieli,
świat się chlebem dzieli.
Świat ma dziś świąteczny blask…”
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie wytchnienie, spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
NAJPIĘKNIEJSZYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
RODZICOM, NAUCZYCIELOM, UCZNIOM
ORAZ WSZYSTKIM PRACOWNIKOM SZKOŁY
ŻYCZY DYREKCJA PSP W PARZNICACH
Warsztaty z Projektorem
Wychowawca klasy VI - Magdalena Kotowska
,,JAK SEGREGUJĘ ODPADY W MOIM DOMU"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Wójta Gminy Kowala Pana Dariusza Bulskiego oraz Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Odpadów Komunalnych Urzędu Gminy w Kowali-Stępocinie na plakat pod hasłem ,,Jak segreguję odpady w moim domu". Głównym założeniem konkursu była edukacja dzieci i młodzieży, podniesienie świadomości ekologicznej oraz zwrócenie uwagi młodym ludziom, jak ważna i potrzebna jest segregacja odpadów. Nasi uczniowie wykonali wiele ciekawych prac plastycznych i uplasowali się wysoko na podium, otrzymali nagrody, dyplomy oraz wyróżnienia.
14 grudnia nagrody osobiście wręczył Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski.
WYNIKI:
I miejsce - Nikola Włodarczyk kl. 5
II miejsce - Anna Maciejewska kl. 5
III miejsce - Jakub Wesołowski kl. 6
„Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej”
Informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny poświęcony twórczości poetki doby pozytywizmu – Marii Konopnickiej. Konkurs adresowany był do uczniów klas I – IV i polegał na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej inspirowanej wybranym utworem autorki licznych wierszy dla dzieci. Komisja konkursowa, oceniając prace plastyczne, wzięła pod uwagę pomysłowość, kompozycję oraz estetykę wykonania plakatów.
A oto lista laureatów:
I miejsce – Nadia Zięba, kl. I
II miejsce – Marcel Borkowski, kl. IV
III miejsce – Bartłomiej Cieluch, kl. IV
Wyróżnienie przyznano uczniowi klasy pierwszej – Antoniemu Musze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, prezentując w sposób ciekawy strofy wybranych przez siebie wierszy Marii Konopnickiej. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Świąteczna pomoc...
Caritas Diecezji Radomskiej serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności w naszej szkole. Artykuły spożywcze trafią jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do potrzebujących.
DZIĘKUJEMY!
Szkolne Koło Caritas
WYRÓŻNIĆ SIĘ ŚPIEWEM…
9 grudnia 2022 roku uczennice klasy IV: Magdalena Kicior oraz Amelia Zięba pod opieką p. Romana Danielewicza wzięły udział w XIX Powiatowym Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej im. Justyny Wulkiewicz, który odbył się pod patronatem Starosty Radomskiego p. Waldemara Trelki. Cykliczna impreza od wielu lat organizowana jest przez Zarząd Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”, Szkolne Koło Turystyczne PTSM przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu. W konkursie uczestniczyło 13 drużyn reprezentujących szkolne koła turystyczne działające na terenie powiatu.
Nasz duet zdobył wyróżnienie w kategorii piosenki turystycznej, prezentując utwór zatytułowany „Wędrowiec”. Serdecznie gratulujemy młodym artystkom i życzymy dalszych sukcesów.
X Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej
8 grudnia 2022 roku w hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali - Stępocinie odbył się X Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych zorganizowany przez Wójta Gminy Kowala - Pana Dariusza Bulskiego, który był również fundatorem nagród. Po bardzo emocjonujących meczach zwyciężyła drużyna PSP w Kończycach, nasz zespół zajął miejsce drugie.
Królem strzelców został Chruślak Fabian.
Zespoły z miejsc I - IV otrzymały puchary i medale. Statuetki otrzymali: najlepszy bramkarz, strzelec oraz zawodnik, a także wszystkie zespoły uczestniczące w turnieju piłki.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Fabian Chruślak, Nikodem Sieczka, Patryk Jakubiak, Kacper Błędowski, Marcel Lipiec, Igor Sieczkowski, Jakub Nowak, Damian Dujka, Paulina Mróz, Franciszek Domagała.
Klasa 5 na meczu koszykówki
7 grudnia uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na mecz koszykówki HydroTruck Radom vs Miasto Szkła Krosno, który odbywał się w Radomskim Centrum Sportu. Spotkanie, rozstrzygnięte na korzyść gospodarzy (102:68), przyniosło wiele emocji i obfitowało w ciekawe akcje. Przez cały mecz nasi uczniowie bardzo głośno i żywiołowo dopingowali drużynę z Radomia.
Ogromne podziękowania składamy p. Annie Włodarczyk, dzięki której mogliśmy
wziąć udział w tej niezwykłej imprezie sportowej.
Mikołajki
Jednak Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień, to także niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie czuli się ważni i byli dla siebie życzliwi. Wszyscy na chwilę zapomnieli o problemach. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi.
Światełko dla Ukrainy
Światełko dla Ukrainy - akcja Caritas Diecezji Radomskiej
W wyniku wojny mieszkańcy Ukrainy pozbawieni są często dostępu do prądu. Z zebranych w naszej szkole uszkodzonych, nieużywanych świec po ich przetopieniu powstaną nowe. Wysłane do naszych sąsiadów pomogą przetrwać im trudne chwile.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za udział w tej akcji.
,,Świeca, która tworzy polską Wigilię"
Tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom nosi hasło
,,Świeca, która tworzy polską Wigilię".
Poprzez zakup świec można wspomóc dzieci oraz rodziny w Ukrainie. Świeca Caritas od 29 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. W tym roku Caritas Diecezji Radomskiej przygotowała około 60 tys. świec. Każda złotówka ze sprzedaży jest przeznaczana na pomoc dzieciom, tj. dofinansowanie do obiadów, wyżywienia, nauki i wypoczynku.
W tym roku pomocą zostaną objęte także dzieci i rodziny z Ukrainy.
Dziękujemy wszystkim, którzy w naszej szkole zakupili świece i włączyli się w pomoc potrzebującym.
SZKOLNA WYCIECZKA KLASY IV I V…
Dnia 30 listopada 2022 roku uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Pierwszym punktem wyprawy był pobyt w sali Koncertowej Urzędu Miejskiego i oglądanie spektaklu przygotowanego przez Krakowską Agencję Artystyczną. Historia skąpego i samolubnego Ebenezera Scrooge’a, który za wszelką cenę chciał pomnażać majątek i nie pomagał potrzebującym, podkreślona odpowiednimi kostiumami, minimalistyczną scenografią wzbogaconą ciekawą grą aktorską i efektami specjalnymi, na długo zapadnie w pamięci uczestników wydarzenia. Oglądający przedstawienie, za sprawą niezwykłej, ale pouczającej historii bohatera „Opowieści wigilijnej” autorstwa Charlesa Dickensa, przenosząc się w realia XIX-wiecznego Londynu, zrozumieli, jak ważne jest otwarcie na potrzeby innych ludzi.
Wróżby andrzejkowe
Wróżkami były uczennice z klasy 6, a nad całością wydarzenia czuwały panie: A. Woźniak, M. Moskwa, E. Białek i E. Wulczyńska.
Zabawa andrzejkowa
Dnia 24 listopada 2022 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką pani Renaty Szymańskiej. Uczniowie klas 4 - 8 tańczyli przy ulubionych utworach, nie kryjąc swojego zadowolenia z udanej zabawy. Opiekę sprawowali również wychowawcy klas, a oprawę muzyczną przygotował pan Piotr Karwacki.
Renata Szymańska
Laboratoria Przyszłości
W październiku i listopadzie uczniowie klasy III, IV oraz V rozpoczęli naukę programowania przy pomocy gier ScottieGo zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach dzieci poznały przyjaznego kosmitę Scottiego, który przeżywa liczne przygody, podróżując swoim pojazdem w Kosmosie. Młodzi adepci programowania uczyli się w przyjaznym, baśniowym środowisku podstawowych komend języka programowania. Dwuosobowe zespoły szukały algorytmu prowadzącego do rozwiązania sytuacji problemowej. Uczniowie ćwiczyli tworzenie liczb, chodzenie do tyłu, skakanie oraz podnoszenie obiektów. Nauka będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach bieżącego roku szkolnego.
Z KART MITU NA DESKI SZKOLNEJ SCENY…
Dnia 21 listopada 2022r. uczniowie klasy piątej zaprezentowali efekty swoich projektowych działań. Piątoklasiści podzieleni na dwa zespoły przygotowali własną interpretację mitu autorstwa Jana Parandowskiego. Wcześniej uczniowie musieli zaadaptować tekst mitologicznego utworu o losach Demeter i jej córki Kory. Zadbali także o przygotowanie kostiumów, rekwizytów i scenografii, które dopełniały zaprezentowaną na szkolnej scenie historię bogini urodzaju.
Uczniowie z Parznic z wizytą w Sejmie RP
SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA
PANU KONRADOWI FRYSZTAKOWI - POSŁOWI NA SEJM RP,
za pouczające spotkanie w Sejmie RP,
ogromną życzliwość i cenną lekcję WIEDZY OBYWATELSKIEJ.
Po dokładnym sprawdzeniu przez Straż Marszałkowską nas i naszych bagaży, mogliśmy rozpocząć zwiedzanie z przewodniczką, która zaprowadziła naszą grupę na salę sejmową, znaną nam do tej pory tylko z telewizji. Zrobiło to nas spore wrażenie, a przewodniczka objaśniła nam, gdzie siedzą poszczególne ugrupowania. Podczas zwiedzania gmachu parlamentu towarzyszył nam cały czas Poseł Pan Konrad Frysztak oraz Dyrektor Biura Spraw Senatorskich - Pani Anna Białkowska.
Warsztaty w klasie II
Dobre zabawki i akcesoria do dziecięcych zabaw to nie tylko klocki lego, drogie materiały plastyczne czy zestawy elektronicznych gier rozwijających logiczne myślenie, ale też różnego rodzaju naczynia kuchenne, pojemniki, produkty spożywcze, woda, piasek, itp.
W ramach projektu ,,Małe i duże eksperymenty" wprowadzamy dzieci z klasy II w świat, który za pomocą prostych środków i przedmiotów same budują swój warsztat, laboratorium i odkrywają to, co dawno już zostało odkryte, tyle że przez kogoś innego… Podczas zajęć dzieci tworzyły ciecz nienewtonowską, niezwykłą magiczną masę. Nieświadomie wchodzą w świat fizyki, bawią się, wykonują ćwiczenia manualne wpływające na integrację sensoryczną.Najmłodsi pamiętają o zmarłych
W dniu 10.11.2022r. klasy I,II,III wraz z wychowawcami odwiedzili Pomnik Powstańców poległych w bitwie pod Kowalą, która miała miejsce 21 sierpnia 1863r.
Pomimo deszczowej pogody uczniowie zapalili znicze oraz chwilą ciszy i modlitwy uczcili pamięć zmarłych żołnierzy.Konkurs wpłat na Radę Rodziców
16 listopada 2022r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wpłat na Radę Rodziców:
I miejsce zajęła klasa IV
II miejsce - klasa I
III miejsce - klasa VII.
Zwycięskie klasy zostały nagrodzone bonami, które mogą zrealizować według własnych pomysłów.
Gratulujemy. Rada Rodziców.
(Więcej informacji w zakładce Rada Rodziców/Konkursy)
Święto Niepodległości
9 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w formie inscenizacji przedstawili wydarzenia, które miały miejsce w czasie 123 lat niewoli. Podczas uroczystości został odśpiewany hymn Polski oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego, uczniów klas najmłodszych oraz przedszkolaków. W ciekawy sposób okazali swój patriotyzm trzecioklasiści, prezentując taniec z flagami.
Na zakończenie akademii dyrektor szkoły przypomniał o tym, że postawy patriotyczne należy pielęgnować również w czasach wolności i cały czas dbać o dobro Ojczyzny.
Społeczność szkolna w tym dniu była odświętnie ubrana, dominowały barwy białe i czerwone.
Akademia została przygotowana przez p. Edytę Wulczyńską i p. Romana Danielewicza we współpracy z wychowawcami klasy II i III oraz przedszkola (oddział 0).