Aktualności

2026-05-22

ZWYCIĘSTWO W POLONISTYCZNYM STYLU

Dnia 19 maja 2026 roku w murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym podczas zmagań konkursowych Gminnej Olimpiady Polonistycznej uczennice naszej placówki zdobyły dwa zaszczytne miejsca.
Szkołę w Parznicach godnie zaprezentowały przedstawicielki klasy ósmej – Zuzanna Jakubowska, uzyskując I miejsce i Nikola Włodarczyk, która osiągnęła III notę. Dziewczęta przygotowały się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Iwony Zielonki-Pyzary.

czytaj więcej

2026-05-22

Z JĘZYKIEM POLSKIM ZA PAN BRAT – KONKURSY BIBLIOTECZNE

W klasie VIII podczas lekcji języka polskiego, podobnie jak w latach poprzednich, zostały przeprowadzone dwa konkursy biblioteczno-polonistyczne. Pierwszy miał na celu wyłonić ósmoklasistę, który odznacza się świetną znajomością lektur obowiązkowych znajdujących się w kanonie utworów przeznaczonych do analizy i interpretacji w klasach IV – VIII. W bieżącym roku szkolnym zaszczytny tytuł Mistrza Lektur Szkolnych przypadł Nikoli Włodarczyk

czytaj więcej

2026-05-20

Śladami wdzięczności do Jasnogórskiej Pani

Z okazji rocznicy sakramentu Pierwszej Komunii Świętej uczniowie klas czwartych z PSP w Parznicach i z PSP w Kowali uczestniczyli w autokarowej pielgrzymce do Częstochowy. Wyjazd został zorganizowany przez siostrę Paulettę Wójcik oraz księdza Konrada Dębickiego, przy wsparciu wychowawczyń i rodziców, którzy sprawowali opiekę nad dziećmi podczas całej pielgrzymki. Głównym celem wyjazdu była wspólna modlitwa przed obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze oraz podziękowanie za dar Eucharystii i rok przeżyty od dnia Pierwszej Komunii Świętej. Była to wyjątkowa chwila refleksji, wdzięczności i duchowego przeżycia.

czytaj więcej

2026-05-12

Obchody Majowych Świąt

Z okazji Świąt Majowych w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Tego dnia dzieci z wielkim przejęciem i dumą zaprezentowały piękny program artystyczny, oddając hołd ważnym wydarzeniom i wartościom patriotycznym.

Młodzi artyści zachwycili publiczność wzruszającymi recytacjami, radosnym śpiewem oraz pełnymi wdzięku tańcami. Uroczysta atmosfera, biało-czerwone barwy oraz dziecięca radość sprawiły, że wspólnie mogliśmy przeżyć niezwykłe chwile pełne wzruszeń i refleksji.

czytaj więcej

2026-05-11

Ojczyzna wyrecytowana sercem...

,,POLSKA - NASZ DOM" - tak brzmiało motto lekcji języka polskiego, podczas których uczniowie klas 4 – 6 recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Była to okazja do refleksji nad historią Polski, szacunkiem do Ojczyzny oraz wartościami, które łączą kolejne pokolenia Polaków. Każdy uczeń indywidualnie recytował wiersz o tematyce patriotycznej.

czytaj więcej

2026-05-10

TURYSTYCZNA WĘDRÓWKA

Dnia 8 maja 2026 roku uczniowie klasy VII – członkowie Szkolnego Koła Turystycznego PTSM, pod opieką pań: Renaty Szymańskiej i wychowawczyni – Iwony Zielonki-Pyzary, wzięli udział w IX Rajdzie Skaryszewskim. Celem imprezy turystycznej o zasięgu powiatowym było m.in. popularyzowanie turystyki pieszej i krajoznawstwa wśród młodzieży, poznanie walorów przyrodniczych i historii Gminy Skaryszew, upowszechnianie zdrowego i kulturalnego sposobu spędzania czasu oraz integracja uczniów ze szkół i placówek wychowawczych Radomia i powiatu radomskiego. Organizatorem rajdu byli: Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych „Ziemia Radomska” w Radomiu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu.

czytaj więcej

2026-05-08

Życzenia dla ósmoklasistów

Drodzy Ósmoklasiści!

przed Wami wyjątkowy czas – chwila, która zamyka ważny etap szkolnej drogi i jednocześnie otwiera drzwi do nowych marzeń, wyzwań oraz możliwości. Egzamin ósmoklasisty to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale także dowód Waszej wytrwałości, pracy i odwagi.

Życzymy Wam spokoju, wiary we własne możliwości oraz jasnych myśli w każdym egzaminacyjnym dniu. Niech zdobyta wiedza okaże się najlepszym przewodnikiem, stres ustąpi miejsca pewności siebie, a każdy zapisany arkusz przyniesie Wam satysfakcję i poczucie dumy.

Powodzenia!
Dyrekcja i  Grono Pedagogiczne PSP im. Jana Pawła II w Parznicach

2026-05-07

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Dnia 3 maja Samorząd Uczniowski wraz z uczniami klasy 7 pod opieką p. Renaty Szymańskiej wziął udział w gminnych obchodach 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie włączyli się w uroczystość organizowaną przez Urząd Gminy Kowala i godnie reprezentowali naszą szkołę, uczestnicząc wraz z pocztem sztandarowym we Mszy Świętej, a następnie asystując przy pomniku - Kamień Powstańców poległych w 1863 roku.

czytaj więcej

2026-05-06

,,Hazard? Nie daj się wciągnąć!"

Uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w niezwykle ważnej i ciekawej akcji edukacyjnej zorganizowanej przez Krajową Administrację Skarbową pod patronatem  honorowym  Ministra Edukacji na temat: „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. 

czytaj więcej

2026-04-29

LEKCJA PATRIOTYZMU Z MAJOWYMI ŚWIĘTAMI

1 maja obchodzimy Święto Pracy – dzień poświęcony godności pracy i sprawiedliwemu traktowaniu pracowników. Historia tego święta sięga końca XIX wieku, gdy ruchy robotnicze na całym świecie zaczęły walczyć o prawa pracownicze, w tym o ośmiogodzinny dzień pracy. Bezpośrednim impulsem do ustanowienia tego dnia była krwawa pacyfikacja protestów w Chicago w 1886 roku. Na ziemiach polskich pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1890 roku.

czytaj więcej

NULL

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej