Historia Szkoła/O szkole

Historia naszej szkoły sięga roku 1910…

…kiedy to powstała w Parznicach pięciooddziałowa szkoła podstawowa. Budynek dla szkoły przekazał mieszkaniec wsi, pan Gawroński. W latach powojennych szkołą kierowało małżeństwo Linkiewiczów. Historia szkoły podstawowej  o pełnym siedmioklasowym stopniu organizacyjnym, rozpoczyna się w pierwszych latach  powojennych. Placówka funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach lokalowych, dysponowała tylko dwiema salami lekcyjnymi, zaś dwie inne wynajmowano w domach prywatnych.

W latach 1949 – 1950 w szkole pracowało tylko trzech nauczycieli: p. Antoni Korzeń, p. Genowefa Lasota, p. Tadeusz Ornatowski.

1 września 1953 r. młodzież rozpoczęła naukę w nowej drewnianej szkole. Uczniów z roku na rok przybywało. Do naszej szkoły dołączona została, jako filia, szkoła w Maliszewie.

W roku szkolnym 1958/1959 z powodu dużej liczby dzieci dokonano po raz pierwszy podziału klasy V na dwa równoległe oddziały, wynajmując jednocześnie dodatkowe pomieszczenie na salę lekcyjną.

W roku szkolnym 1961/1962 zatwierdzono plan budowy nowej szkoły. Powołano komitet budowy, a początek prac zaplanowano na rok 1963. Wyznaczony plac pod budowę był własnością prywatną i należało go wykupić, w tym celu społeczeństwo Parznic opodatkowało się. Był to wspaniały gest ze strony mieszkańców. Zebrano 20 tys. złotych. Wiele prac przy wykopach fundamentów i zwożeniu materiałów budowlanych mieszkańcy wsi wykonali w czynie społecznym.

Rok szkolny 1966/1967 – prace uczniów wokół nowej szkoły

budowa3

Rok szkolny 1965/1966 – budynek od strony południowej

budowa2

Naukę w nowym, murowanym, funkcjonującym do dzisiaj budynku rozpoczęły dzieci w Parznicach w roku szkolnym 1965/1966. Kierownikiem szkoły był p. Jerzy Zwierzchowski, a grono pedagogiczne tworzyli nauczyciele: p. Jadwiga Adamiec, p. Barbara Serafin, p. Stanisława Grzyb i p. Helena Zwierzchowska.

Rok szkolny 1966/1967

budowa5

Rok szkolny 1967/1968 – lekcja w pracowni geograficznej

budowa6

W związku z reformą oświaty i powstaniem Gminnej Szkoły Zbiorczej w Kowali w 1974 roku, obniżono stopień organizacyjny szkoły w Parznicach do klas I – III. Kierownikiem placówki została p. Alfreda Grzyb. Budynek szkoły został częściowo zaadoptowany na powstałe Zbiorcze Przedszkole Gminne. W budynku tym mieściła się także Poradnia Wychowawczo – Zawodowa.Od roku szkolnego 1982 – 1983, głównie z inicjatywy miejscowego środowiska, rozpoczęło się  podnoszenia  stopnia organizacyjnego szkoły. Przeprowadzka przedszkola do nowego budynku w Kowali nastąpiła kilka lat później. Ambicją mieszkańców Parznic oraz nauczycieli tu pracujących, było przywrócenie szkole samodzielności oraz pełnego ośmioklasowego stopnia organizacyjnego.

Pierwsze z tych pragnień doczekało się urzeczywistniania 1 września 1987 roku, spełnienie drugiego nastąpiło dwa lata później. W tym okresie szkołą kierowali p. Jadwiga Konotopska i p. Edward Lipiec.
W roku szkolnym 1989 – 1990 dyrektorem szkoły został p. Andrzej Gaca.

W związku z reformą szkolnictwa z dniem 31 sierpnia 1999 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Parznicach została zlikwidowana, a na jej bazie powstało Publiczne Gimnazjum w Parznicach obejmujące obwodem teren całej gminy Kowala.

Pierwsze dwa roczniki uczyły się w budynku po byłej szkole podstawowej. W roku szkolnym 2001/2002 do użytku została oddana dobudowana nowa część szkoły oraz boisko do piłki ręcznej i siatkowej. Rok później zajęcia sportowe odbywały się w pełnowymiarowej hali sportowej.

Rok szkolny 2000/2001 – budowa hali gimnastycznej

budowa15

Rok szkolny 2001/2002 – nowe – główne wejście do szkoły

budowa9

Rok szkolny 2001/2002 – tynkowana nowa część budynku

budowa10

Szkoła po rozbudowie

IMG_5139 IMG_5147 IMG_5142

Od początku istnienia gimnazjum stanowisko dyrektora  pełnił p. Andrzej Gaca. W roku 2007, po odejściu na emeryturę p. Andrzeja Gacy, funkcję  dyrektora objęła p. Bożenna Nitka, a zastępcą dyrektora została p. Urszula Kozdrach-Stępień. Pięć lat później, w roku 2012, stanowisko dyrektora objął p. Jacek Jóźwiak, wicedyrektora p. Bożenna Nitka.

17 maja 2006 roku Publiczne Gimnazjum  przyjęło sztandar szkoły i otrzymało  imię Jana Pawła II

Gimnazjum funkcjonowało 18 lat (od 1999r. do 2017r.). W każdym roku szkolnym w 18 oddziałach (po sześć na każdym poziomie) uczyło się około 400 uczniów z obwodu gminy Kowala.

W związku z reformą szkolnictwa z dniem 31 sierpnia 2017 roku Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach  zostało przekształcone w Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Parznicach obejmującą obwodem miejscowości: Parznice, Romanów, Maliszów.
Funkcję dyrektora objął p. Jacek Jóźwiak.

W roku szkolnym 2018/2019 w PSP w Parznicach uczyły się następujące oddziały:
- szkoła podstawowa: oddział „0”,  klasa I, klasa II,  klasa IV, klasa VII, klasa VIII
- gimnazjum: sześć klas III.
W budynku szkoły funkcjonował oddział przedszkolny ,,Miś Uszatek” prowadzony przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala pod kierownictwem p. Joanny Kutkowskiej.

W kolejnym roku tj. 2019/2020 opuścił szkołę ostatni rocznik gimnazjalistów.
Obecnie  kształcą się tu  klasy I - VIII  szkoły podstawowej oraz sześć oddziałów przedszkolnych.
Stanowisko dyrektora zajmuje p. Jacek Jóźwiak a wicedyrektora p. Anita Kaczówka - Węgrzyn.