Rok szkolny 2018/2019 Kronika/Konkursy

„NIEPODLEGŁOŚĆ POETYCKĄ STROFĄ PISANA”

 W dniu 27 września 2018 roku cztery uczennice naszej szkoły – Alicja Makowska kl. V, Aleksandra Marzec kl. V, Małgorzata Bogacz kl. VII i Weronika Chruślak kl. VIII wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim.

Konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Mazowszanach miał na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Aleksandra Marzec zdobyła  3 miejsce w kategorii klasy V – VI, zaś Weronika Chruślak – uplasowała się na 2 pozycji w kategorii klasy VII – VIII. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, ponadto na wszystkich uczniów czekała słodka niespodzianka.  

 

Gminny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych

Przegląd miał charakter konkursowy, w którym wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Kowala. Na szkolnej scenie zaprezentowali się młodzi wykonawcy, prezentując pieśni i piosenki, które podkreślały ważne wydarzenia w dziejach Polski. Przegląd przebiegał w dwóch kategoriach – pierwszą stanowili uczniowie z klas I – III szkół podstawowych, drugą występującą grupą byli wykonawcy z klas IV-VIII i gimnazjum. Młodzi artyści z pełnym zaangażowaniem, na wysokim poziomie artystycznym wykonali przygotowane wcześniej utwory. Na najwyższym podium w pierwszej kategorii wiekowej stanęła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Mazowszanach, wykonując pieśń pt. „Biały krzyż”, zaś pierwsze miejsce wśród starszych uczniów wyśpiewali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Parznicach, śpiewając z podziałem na głosy pieśń pt. „Polonez”.

 

,,Mistrz Ortografii”

W ramach obchodów 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI polonistki przeprowadziły konkurs o tytuł ,,Mistrza Ortografii”. Uczniowie klasy 7, 8 oraz 3 gimnazjum pisali dyktando pod hasłem: ,,W ortograficzny bój ku niepodległości z Józefem Piłsudskim”. Spośród wszystkich uczestników dwie osoby: Weronika Banaszkiewicz kl. 3B i Piotr Kicior kl. 7 okazali się najwytrawniejszymi znawcami ortografii polskiej. Ostateczna, ale bardzo zacięta dogrywka wyłoniła mistrza i został nim Piotr Kicior.

 

Międzyszkolny Turniej Wiedzy Historycznej Jeden z Sześciu pod hasłem „Nasza Niepodległa”

W dniu 23 listopada 2018 roku uczeń klasy VII – Piotr Kicior reprezentował naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Historycznej Jeden z Sześciu pod hasłem „Nasza Niepodległa”. Konkurs zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Noblistów Polskich w Bardzicach miał na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzenie zainteresowań historycznych uczniów oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej i pielęgnowanie postaw patriotycznych. W konkursie uczestniczyło sześciu przedstawicieli z klas VII – VIII reprezentujących szkoły podstawowe  z terenu gminy Kowala. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nasz reprezentant, mimo że nie stanął wśród zwycięzców, zaprezentował szkołę z jak najlepszej strony i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz grę planszową związaną z walką Polaków o wolną Ojczyznę.

 

II Szkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego

22 stycznia 2019r. został rozstrzygnięty II Szkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego dla klas 5- 8. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów, jednak w finale o pierwsze miejsce zawalczyło tylko 9 osób. Każdy z uczestników miał za zadanie streścić książkę napisaną w języku angielskim i opowiedzieć, również po angielsku, m.in. o jej bohaterze/bohaterach oraz o przygodach, które najbardziej się spodobały młodym bibliofilom. Najlepsze okazały się Alicja Makowska z kl. 5 oraz Weronika Stanisławek z kl. 7. Przyznanych zostało również kilka wyróżnień. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Propagowaniem czytania w obcym języku wśród uczniów jak i organizacją konkursu czytelniczego zajęła się p. Anna Szczerbińska.

 

Walentynkowy Konkurs Recytatorski

,,Miłość jak słońce – ogrzewa świat cały
I swoim blaskiem ożywia różanym.

W głębiach przepaści, w rozpadlinach skały
Dozwala kwiatkom zakwitnąć wiośnianym
I wyprowadza z martwych głazów łona
Coraz to nowe na przyszłość nasiona.”
Adam Asnyk

22 lutego w naszej szkole odbył się  Walentynkowy Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas: 4 – 8 i gimnazjum. 
Najładniej wiersz zaprezentowała Joanna Chruślak z kl. 3e i zdobyła I miejsce.
II miejsce – Sulima Maja kl. 4
III miejsce –  Ola Seweryn kl. 3d.
Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Bogacz kl. 7, Hubert Janicki kl. 5.
Gratulujemy!
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a wszyscy występujący cukierki.
Organizatorki: p. W. Duralska i p. Z. Stępień.

 

IV Recytatorski Konkurs z Języka Angielskiego

25 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się IV Recytatorski Konkurs z Języka Angielskiego. Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować wybrany przez siebie utwór w języku angielskim. W tym roku występy podziwiali młodsi koledzy i koleżanki z klasy II szkoły podstawowej. 
Najlepsze okazały się: 
1 miejsce – Zuzanna Kicior kl. 3 gimnazjum  
2 miejsce – Barbara Kurowska kl. 3 gimnazjum  
3 miejsce – Małgorzata Szczęsna kl. 3 gimnazjum  
Organizatorki konkursu – p. A. Szczerbińska oraz p. A. Kaczówka- Węgrzyn serdecznie gratulują zwyciężczyniom!

 

 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dnia 21 lutego 2019 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w szkole odbył się konkurs, który miał na celu promowanie poprawnej polszczyzny wśród uczniów.  W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z klas IV -V, przedstawiciele z klas VII – VIII oraz gimnazjaliści łącznie 30 osób.
Tytuł Mistrza Poprawnej Polszczyzny zdobyli: Igor Stępień uczeń kl.V i Łucja Nogaj uczennica kl. 3E
 
 
Konkurs Plastyczny „Na szlakach Ziemi Radomskiej”
Dnia 22 marca 2019 roku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Radomiu odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego „Na szlakach Ziemi Radomskiej”. Nadrzędnym celem potyczek konkursowych było promowanie historii i kultury Radomia i powiatu radomskiego, przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, a także rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań turystyką i krajoznawstwem, jako formą aktywnego spędzania czasu wolnego oraz rozwój umiejętności i wyobraźni plastycznej u uczestników.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 117 uczniów z 15 szkół podstawowych Radomia i jego okolic. Podczas uroczystej gali nastąpiło wręczenia nagród laureatom. Z dumą informujemy, że nasze uczennice: Weronika Chruślak (uczennica klasy VIII) i Oliwia Maciejewska (uczennica klasy V), wykonując piękne prace plastyczne, uzyskały ex aequo II miejsce w kategorii wiekowej: klasy IV – VIII.

 

 Konkurs biologiczny „Mistrz Genetyki”

Konkurs skierowany był do uczniów klas trzecich gimnazjum. Pierwszy etap, który odbył się 14 marca 2019r. wyłonił  8 finalistów spośród 22 uczestników konkursu. Etap II odbył się 28 marca.
„Mistrzem Genetyki” został Konrad Kołsut (kl. IIID)
II miejsce – Łucja Nogaj (kl. IIIE)
III miejsce – Filip Smorongiewicz (kl. IIIB)

 

Olimpiada Wiedzy „Archimedes Plus”

Konkurs odbył się 29 marca 2019 r. Brało w nim udział 26 uczniów z klas IV – VIII szkoły podstawowej. Uczniowie rozwiązywali testy  ze znajomości języka polskiego (Polonica.Plus) i biologii (Biologia.Plus). 
Wyniki:
- laureat III stopnia – Piotr Kicior kl. VII (j. polski)
- laureat IV stopnia – Mateusz Błędowski kl. V (biologia)
- laureatka V stopnia – Julia Śliwińska kl. V (biologia)
- laureat V stopnia – Piotr Kicior kl. VII (biologia)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania oraz drobne upominki.

 

Szkolny konkurs „Czytam”

22 marca odbył się w naszej szkole konkurs ,,Czytam” dotyczący znajomości obowiązkowych lektur szkolnych. Wzięło w nim udział 27 uczniów. 
Najwytrawniejszym czytelnikiem okazał się  Wojciech Dąbrowski z kl. 3e i zdobył I miejsce,
II miejsce – Julia Bogacz kl. 3d,

III miejsce –  Barbara Kurowska kl. 3b i Zuzanna Kicior kl. 3e.

 

Międzyszkolny Konkurs Językowo – Plastyczny z języka angielskiego

14 maja 2019r. w PSP w Parznicach odbył się finał 2 edycji Międzyszkolnego Konkursu Językowo- Plastycznego z języka angielskiego. Organizatorem była p. A. Szczerbińska. W konkursie wzięło udział 4 szkoły z naszej gminy. Po wstępnych eliminacjach w macierzystych szkołach wytypowano po 3 najlepsze prace, które były oceniane przez jury (p. M. Gębska, p. K. Minda, p. M. Molga oraz p. A. Kaczówka- Węgrzyn). Poziom prac był wysoki.
Po burzliwych obradach komisja przyznała:  
1 miejsce- Paulina Woźniak PSP w Parznicach  
2 miejsce- Emilia Kutkowska PSP w Mazowszanach 
3 miejsce- Julia Kozicka PSP w Parznicach 
wyróżnienie – Nikola Kacprzak PSP w Kowali. 
2 wyróżnienie (nagroda pocieszenia) otrzymała Wiktoria Tęcza z PSP w Kończycach Kolonii.  

 

 Gminny konkurs plastyczny: „Wiersze mojej wyobraźni”

8 maja br. uczennice z klas „0” – II wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym: „Wiersze mojej wyobraźni” zorganizowanym przez PSP im. K. Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci, doskonalenie umiejętności przedstawiania treści utworów literackich za pomocą środków wyrazu pisanego, a także nauka przez zabawę.
Z naszej szkoły uczennica klasy „0” – Magdalena Idzikowska –  otrzymała wyróżnienie.

 

 „Zakochaj się w książce…”

„Zakochaj się w książce…” – takie hasło przewodnie przyświecało zmaganiom konkursowym, które zostały przeprowadzone wśród najmłodszych czytelników szkoły. Bibliotekarki, pragnąc zachęcić uczniów do czytania książek, ogłosiły wśród uczniów klasy I – II konkurs polegający na przeczytaniu wybranej pozycji książkowej, a następnie namalowaniu do niej ilustracji. Dziecięce obrazki prezentowały niezwykłe, barwne i często oryginalne ujęcie treści i problemu zawartego w zaprezentowanej fabule. Pośród plastycznych historii królował wizerunek malowniczych pingwinków z „Zaczarowanej zagrody” autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów czy obrazek pięknego ptaka z „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.
 
Jury nagrodziło
pracę Oliwii Sulimy – uczennicy klasy II.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki książkowe.
 
 
Gminny konkurs czytelniczy: ,,Janusz Korczak – poznajmy Przyjaciela dzieci”
 
17 maja trzech uczniów naszej szkoły wzięło udział w gminnym konkursie czytelniczym: ,,Janusz Korczak – poznajmy Przyjaciela dzieci”. Organizatorem rywalizacji była PSP im. Janusz Korczaka w Kowali. Zmagania czytelnicze przebiegały w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4 – 5 i 6 – 7. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością biografii Janusza Korczaka oraz, w zależności od wieku, szczegółową wiedzą z treści książki:  młodsi – ,,Król Maciuś Pierwszy”, starsi – ,,Bankructwo małego Dżeka”.  Nasi uczniowie wykazali się wspaniałą znajomością zarówno życia i twórczości pisarza oraz fabuły lektur i zdobyli wysokie miejsca w odpowiednich kategoriach:
I miejsce – Piotr Kicior kl.7
I miejsce – Mateusz Błędowski kl. 5
III miejsce – Bartłomiej Dębiec kl. 4.

 

 Konkurs na najładniejszą kartkę dla Mamy

W piątek, 24 maja, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najładniejszą kartkę dla Mamy z okazji Dnia Matki. W konkursie wzięło udział osiem uczennic z klas: 0, I i III gimnazjum. Oceniana była samodzielność, kreatywność i estetyka wykonanej pracy.
Oto wyniki konkursu.
I miejsce –   Natalia Mędrek kl III D 
II miejsce –  Magdalena Kicior kl 0 
III miejsce – Iga Jakubowska kl III D 

Wyróżnienie: 
Nikola Włodarczyk kl I 
 
 
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski  w Języku Obcym

31 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim  w Języku Obcym zorganizowanym przez PSP w Rudzie Wielkiej, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań poezją w języku obcym, kształcenie umiejętności poprawnej interpretacji tekstu literackiego, fonetyki, intonacji oraz rozwijanie uzdolnień twórczych. Naszą szkołę reprezentowały  Zuzanna Kicior i Ola Seweryn (uczennice klas III gimnazjum) przygotowane przez  p. A. Kaczówkę-Węgrzyn i p. A. Szczerbińską.

Zuzanna Kicior – prezentując wiersz Maya Angelou „Phenomental Woman” zajęła I miejsce.  

Ola Seweryn - recytując wiersz B. Cornwall  „Sit down, sad soul” zajęła  II miejsce.

 
Olimpiada  Przedszkolaków 2019
 
5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły wzięły udział w XIX Gminnej Olimpiadzie Przedszkolaków 2019. Celem zawodów sportowych było popularyzacja wśród dzieci aktywności ruchowej o charakterze rekreacyjno – sportowym, przybliżenie uczestnikom walorów zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu. 
 Gratulujemy dzieciom z naszej szkoły zajęcia III miejsca.
 
 
XV Przegląd Twórczości Młodzieżowej pt. ,,Pasterz i Ojciec” 

7 czerwca prężna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w  XV Przeglądzie Twórczości Młodzieżowej pt. ,,Pasterz i Ojciec” pod patronatem Jego Ekscelencji księdza biskupa Henryka Tomasika. Rywalizacja była duża, jednak nasi uczniowie wykazali się wspaniałymi umiejętnościami w różnych dziedzinach i zdobyli liczne dyplomy i nagrody. A oto zwycięzcy:

-kategoria multimedialna:
Jakub Kurobiowski kl. 3a i Michał Szymczyk kl. 3a – I miejsce
Zuzanna Kicior – III miejsce

-kategoria recytacja:
Joanna Chruślak kl. 3e  – II miejsce
Małgorzata Bogacz kl. 7 – III miejsce

-kategoria plastyczna:
Aleksandra Kaźmierczak kl. 7 –  II miejsce
Jakub Wesołowski kl. 2 – wyróżnienie
Jakub Chruślak kl. 1 – wyróżnienie

-kategoria wiedzy o Janie Pawle II:
Marcel Lipiec kl. 4- wyróżnienie.

Do konkursu uczniów przygotowywały nauczycielki: p. W. Duralska,  p. M. Moskwa, p. M. Rusinowska, p. A. Woźniak.

 

Gminny Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

W dniu 14 czerwca 2019 r. w hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali został rozstrzygnięty Gminny Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zorganizowany przez Referat Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Kowali i Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali.

W turnieju udział wzięło 6 drużyn  ze szkół podstawowych z terenu Gminy Kowala. Drużyna z PSP Bardzice, PSP Kończyce – Kolonia, PSP Kowala, PSP Mazowszany, PSP Parznice i PSP Młodocin Mniejszy.

Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy V: Hubert Janicki, Julia Kozicka, Alicja Makowska, którzy zdobyli II miejsce. 
I miejsce zajęła drużyna z PSP Bardzice , a III z PSP Młodocin Mniejszy.

Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Kowala Pan Dariusz Bulski, który był fundatorem pucharów. Nagrody dla wszystkich uczestników turnieju ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, które zostały wręczone przez Pana Dyrektora Marcina Ciężkowskiego.
Do konkursu uczniów przygotowała p. M. Rusinowska.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej