Caritas

TAK SIĘ ZACZĘŁO…

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole (wówczas gimnazjum) rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Caritas.  Opiekunami SKC były panie: Krystyna Ryciak, Anita Kaczówka-Węgrzyn, Ewa Marczewska, Justyna Jagiełło.  17 października  2013r. na spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Radomskiej w Wyższym Seminarium Duchownym zostały przekazane koszulki dla wolontariuszy, wręczono im legitymacje członkowski oraz  materiały z propozycjami akcji, w realizację których można się włączyć.  

Obecnie opiekunką Szkolnego Koła Caritas jest pani Agnieszka Piątek.

Od roku szkolnego 2019/2020 Caritas połączyło swoją działalność z pracą Wolontariatu.

 


ROK SZKOLNY 2023/2024


 

 


ROK SZKOLNY 2022/2023


 

"TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW"

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji ,,Tornister pełen uśmiechów", której celem było skompletowanie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci diecezji radomskiej. Przekazane przez uczniów artykuły w najbliższym czasie trafią do dzieci potrzebujących pomocy. 
  Dziękujemy za zaangażowanie. 
   

 

 

PAKA DLA PSIAKA I KOCIAKA

W październiku bieżącego roku szkolnego Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Wolontariatem oraz uczniami i wychowawcami klas IV i V zorganizowali na terenie szkoły akcję charytatywną, której celem była zbiórka darów dla Ośrodka adopcyjnego dla zwierząt w Wierzbicy. Każdy, komu nie był obcy los czworonogów, przyniósł dary, na które składały się m.in. różnego rodzaju karmy, żwirek, koce czy prześcieradła.
Koordynatorzy działań pragną podziękować wszystkim biorącym udział w przedsięwzięciu. Dziękując, pragniemy podkreślić, że wśród społeczności szkolnej jest tak wiele wrażliwych osób, które nie pozostają  obojętne na los bezdomnych psiaków i kociaków.
Koordynatorzy akcji uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami.

 

"ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ"

Tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom nosi hasło ,,Świeca, która tworzy polską Wigilię". Poprzez zakup świec można wspomóc dzieci oraz rodziny w Ukrainie. Świeca Caritas od 29 lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. W tym roku Caritas Diecezji Radomskiej przygotowała około 60 tys. świec. Każda złotówka ze sprzedaży jest przeznaczana na pomoc dzieciom, tj. dofinansowanie do obiadów, wyżywienia, nauki i wypoczynku. W tym roku pomocą zostaną objęte także dzieci i rodziny z Ukrainy.
Dziękujemy wszystkim, którzy w naszej szkole zakupili świece i włączyli się w pomoc potrzebującym.

ŚWIATEŁKO DLA UKRAINY

 

W wyniku wojny mieszkańcy Ukrainy pozbawieni są często dostępu do prądu. Z zebranych w naszej szkole uszkodzonych, nieużywanych świec po ich przetopieniu powstaną nowe. Wysłane do naszych sąsiadów pomogą przetrwać im trudne chwile.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za udział w tej akcji.

 

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI 

Caritas Diecezji Radomskiej serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności w naszej szkole. Artykuły spożywcze trafią jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do potrzebujących.

 

PACZKA NA KRESY 

Zakończyliśmy akcję Paczka na Kresy, która miała na celu pomoc naszym Rodakom mieszkającym za wschodnią granicą. Zgromadzone artykuły spożywcze, chemiczne i medykamenty zostały zawiezione na miejsce zbiórki w Radomiu. Już jutro powędrują dalej, aby trafić do potrzebujących na świąteczny stół.
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

 

ZBIÓRKA ZABAWEK

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili podzielić się swoimi zabawkami z innymi. Otrzymaliśmy bardzo dużo książeczek, puzzli, pluszaków, gier i układanek. Trafiły one do oddziałów przedszkolnych, świetlicy i biblioteki. Z pewnością umilą one dzieciom czas w naszej placówce.

 

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę żywności dla podopiecznych Caritas Diecezji Radomskiej. Realizując zadanie wielkopostne, sprawiliśmy, że na stole ludzi ubogich w Święta Wielkanocne będzie dostatnio, a w sercach dużo radości.
Bóg zapłać...

 

POLA  NADZIEI

Pola Nadziei to międzynarodowa akcja mająca na celu pomoc osobom chorym na raka. W parafiach diecezji radomskiej została przeprowadzona po raz dziewiąty. W Niedzielę Palmową w parafii św. Wojciecha w Kowali Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły włączyli się w tę szlachetną i potrzebną zbiórkę. Darczyńcy otrzymywali żonkile lub żółty balon, które są symbolem nadziei. 
Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie.
 

 

 

ZBIÓRKA SŁODYCZY

Dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom za ofiarowanie słodyczy dzieciom z Domu Dziecka i świetlic socjoterapeutycznych w Radomiu. Dzięki Wam  - z okazji Dnia Dziecka za pośrednictwem Caritas Diecezji Radomskiej - otrzymają słodki prezent.

 

 

 

   


ROK SZKOLNY 2021/2022


 

Akcja ,,Tornister pełen uśmiechów"

Pierwsza tegoroczna akcja Szkolnego Koła Caritas dotyczyła  zbiórki przyborów szkolnych.
Nasi uczniowie zawsze otwarci na pomoc potrzebującym przynieśli: zeszyty, bloki, kredki, długopisy, farby itp. rzeczy, które zostaną przekazane dzieciom z Ukrainy.
Mamy nadzieję, że każdy prezent wywoła uśmiech na twarzy naszych małych sąsiadów. 
Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY.

 

„Świeca, która tworzy polską Wigilię”

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w 2021r realizowane jest pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.  
Dziękujemy wszystkim, którzy w naszej szkole zakupili świece i włączyli się w pomoc potrzebującym dzieciom i młodzieży, podopiecznych Caritas Diecezji Radomskiej.

 

Pomoc dla Ukrainy

Pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom za wyjątkowy udział w akcji wspierającej uchodźców z Ukrainy.
Byliście bardzo hojni. Zebrane artykuły spożywcze, chemiczne, czyszczące i medykamenty zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej oraz do świetlicy "Szansa" w Kowali.
Dziękujemy za ten gest przyjaźni i wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów.

 

Tak. Pomagam!

Zakończyliśmy szkolną zbiórkę żywności. 
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Caritas Diecezji Radomskiej serdecznie dziękujemy. Dzięki Wam wiele ludzi będzie miało godne Święta Bożego Narodzenia.  

 

 

 

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Niedziela Miłosierdzia Bożego to również  święto patronalne Caritas. W tym roku była obchodzona jako Dzień Dobra pod hasłem Miejsce, które jest domem”. Organizowane w tym dniu pikniki, prezentacje, kiermasze, pokazy, biegi i koncerty były okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień.
Szkolne Koło Caritas w Parznicach również włączyło się w to dzieło.
Przy kościele uczniowie i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas obdarowywali domowymi wypiekami. Uzyskany dochód  w kwocie 1604,59 zł będzie przeznaczony na cele Caritas Diecezji Radomskiej. Piękna słoneczna pogoda umożliwiła nam wspólne rozmowy oraz zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, udział w święcie Dnia Dobra oraz poświęcony czas i wspólną modlitwę.
W imieniu wszystkich potrzebujących składamy serdeczne  Bóg zapłać.

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas

 


ROK SZKOLNY 2020/2021


 

Akcja ,,Tornister pełen uśmiechów"

Pierwsza w tym roku szkolnym akcja Caritas zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy 60 zeszytów, 13 bloków rysunkowych i technicznych, 8 opakowań mazaków, 20 opakowań kredek, 26 ołówków, 23 długopisy i wiele gumek, strugaczek, linijek, pędzelków, farb, piórników, notesów, korektorów, klejów,  itp. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom, którzy zatroszczyli się o wyprawki szkolne dla dzieci z Ukrainy.  Zebrane przybory i słodycze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Diecezji Radomskiej do naszych wschodnich sąsiadów. 

 

Nakarm zwierzaka


W październiku i listopadzie wolontariusze pod opieką p. M. Kotowskiej   pomagali w zorganizowaniu zbiórka karmy dla psów  i kotów przebywających w Ośrodku  Adopcyjnym  w Wierzbicy. Dziękujemy wszystkim, którzy kochają zwierzęta i wspierali naszą akcję.
 

 

Świąteczna  ogólnopolska zbiórka żywności


Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym troszczymy się o innych. Nasze przedszkolaki  wraz z Rodzicami włączyły  się w zbiórkę żywności dla podopiecznych Caritas . Bardzo dziękujemy za Wasze wielkie serca.

 

 

Kiermasz Świąteczny


Zapachniało świerkiem i piernikami podczas Kiermaszu świątecznego zorganizowanego przez oddziały przedszkolne. Pomysłowe Panie wraz z dziećmi przygotowały stroiki i ozdoby choinkowe. Dochód z kiermaszu  przeznaczony został na zakup pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków. 

 

 

Jałmużna wielkopostna
 
Zakończyła się tradycyjna zbiórka żywności zorganizowana dla potrzebujących wsparcia seniorów, podopiecznych Caritas Diecezji Radomskiej. Zebraliśmy prawie 100 kg różnych artykułów żywnościowych. Szczególnie cieszy liczny udział życzliwych darczyńców. Wszystkim uczniom, przedszkolakom, rodzicom i pracownikom szkoły SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 

 

Żonkilowe Pola Nadziei 2021

To ogólnopolska akcja  wspierająca osoby chore na nowotwory tradycyjnej zbiórki w Niedzielę Palmową  przy kościołach parafialnych.
Mimo trudności, postanowiliśmy w symboliczny sposób włączyć się w Pola Nadziei na terenie naszej szkoły, prosząc wszystkich o wsparcie. Symbolem tej akcji jest żonkil, wiosenny zwiastun nadziei. Wolontariusze z klasy trzeciej i dzieci z oddziałów przedszkolnych ze swoimi wychowawczyniami  przygotowały kwiaty z bibuły, dziękując życzliwym ofiarodawcom.

                                           


 

ROK SZKOLNY 2019/2020


 

Świąteczna zbiórka żywności

Wolontariusze z naszej szkoły w dniach 29 - 30  listopada zbierali żywność w sklepie Państwa  Budzyńskich w Parznicach. Akcja była zorganizowana przez GOPS w Kowali  dla Polskiego Banku Żywności. Wszystkim klientom sklepu oraz właścicielom dziękujemy za pomoc i wsparcie

 

"Świeca, która tworzy polską Wigilię"

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26 edycji Caritas przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.
Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą. Wolontariusze sprzedawali w naszej  szkole świece, które są symbolem miłości i wrażliwości.

 


ROK SZKOLNY 2018/2019Zbiórka gier i zabawek do świetlicy szkolnej

 Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do zbiórki gier i zabawek do naszej świetlicy szkolnej.Przebywające tam dzieci będą mogły miło i ciekawie spędzać czas. Dziękujemy za wszystkie otrzymane zabawki i gry.

 

,,Sam uśmiech w dzień mglisty to za mało, trochę kawy lub herbaty by się zdało”

Pod takim hasłem Caritas Diecezji Radomskiej zaapelowała o pomoc dla bezdomnych z Radomia. Nasze Szkolne Koło Caritas zebrało ponad sto kubków, kilkadziesiąt kilogramów cukru, kawy i herbaty. Dziękujemy za otwarte serca wszystkich ofiarodawców.

 

Pomagamy Ukrainie

W odpowiedzi na apel Caritas Diecezji Radomskiej zebraliśmy i przekazaliśmy artykuły spożywcze dla rodzin z Ukrainy. Dziękujemy za zrozumienie trudnej sytuacji naszych sąsiadów i za okazane wsparcie.

 

Najpiękniejsza kartka świąteczna

Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski z opiekunami oraz ze wsparciem pani Lech przeprowadziło konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Spośród prawie stu prac zostali wyłonieni zwycięzcy. Kartki zostały sprzedane, a dochód został przeznaczony na Hospicjum Królowej Apostołów z Radomia. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie wszystkich w tę akcję.

 

              Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Tradycyjnie ,jak co roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Caritas polegającą na rozprowadzaniu świec na wigilijny stół. W szkole na przerwach wolontariusze sprzedawali świece , a także zachęcali do ich nabycia swoich znajomych. Dziękujemy za wsparcie dla polskich dzieci.

 


ROK SZKOLNY 2017/2018


 

 „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu

Mikołaj Gogol

W ramach akcji „Kromka chleba dla sąsiada” ogłoszonej przez CARITAS, we wrześniu nasi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę do puszek oraz zbiórkę żywności wśród uczniów oraz  pracowników szkoły. Zebrane produkty żywnościowe oraz datki pieniężne przekazaliśmy Radomskiej Caritas. Celem ogólnopolskiej akcji było uwrażliwienie młodzieży oraz społeczeństwa na potrzebę dzielenia się z innymi, a także zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów, uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przez cały październik 2017 roku prowadzili zbiórkę odzieży dla potrzebujących. Do akcji włączyli się nie tylko uczniowie i ich rodziny, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły. Zebraną używaną i nową odzież przekażemy Caritas Diecezji Radomskiej. Wierzymy z całego serca, że odzież ta trafi do tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup ubrań.
Wszystkim, którzy wspierali nasze akcje serdecznie dziękujemy – opiekunki SKC panie: A. Kaczówka-Węgrzyn, E. Marczewska , A. Piątek.

 

 Wolontariusze w Pelagowie w Trablicach

W sobotę 21 października wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pomagali uporządkować teren przy kościele M. B. Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach. Zaangażowanie młodzieży pochwalił proboszcz ks. Jan Podsiadło. Następnego dnia – w niedzielę,  wolontariusze zbierali w tejże parafii dobrowolne ofiary do puszek w ramach akcji: Kromka chleba dla sąsiada. Zebrane pieniądze będą przeznaczone dla ludzi starszych, chorych i samotnych potrzebujących różnego rodzaju pomocy.

 

Rekolekcje dla wolontariuszy Szkolnych Kół  Caritas w ośrodku EMAUS

W  dniach 16 – 18 lutego odbywały się rekolekcje dla wolontariuszy Szkolnych Kół  Caritas w ośrodku EMAUS koło Białobrzegów. Pod opieką organizatorów: p. Damiana Drabikowskiego, p. Iwony Stępniewskiej oraz katechetów, grupa licząca osiemdziesiąt przedstawicieli z dziesięciu szkół przeżyła wyjątkowe chwile. Naszą szkołę reprezentowało jedenaście dziewcząt pod opieką p. Agnieszki Piątek. Rekolekcje prowadził znany w Radomiu ewangelizator ulicy i przyjaciel bezdomnych ks. Daniel Glibowski. Głębokie wyznania księdza poruszyły nasze  serca, a umiejętność przeważania prawd Bożych sprawiła, że kierowane słowa nabierały większej mocy. Pobyt w ośrodku wniósł wiele doświadczeń i nawiązał nowe przyjaźnie. EMAUS znajduje się w pięknym magicznym miejscu, gdzie można spokojnie odpocząć od codzienności.

 

 Pola Nadziei

Pola Nadziei to coroczna kwesta na rzecz osób chorych na raka.  W Niedzielę Palmową wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zbierali pieniądze w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie i św. Judy Tadeusza w Dąbrówce Warszawskiej. Ofiarodawcy w formie podziękowania otrzymywali żonkile, które są symbolem tej akcji. Zebrane pieniądze zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej.

 

 Festyn wolontariuszy

Caritas Diecezji Radomskiej, pragnąc podziękować wolontariuszom za całoroczną pracę, zorganizowała festyn w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu, na który przyjechało ok. 800 uczniów z 30 szkół. Naszą  szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa pod opieką p. Agnieszki Piątek. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m. in. były zabawy, konkursymalowanie twarzy i słodki poczęstunek. Gwiazdą spotkania był zespół, który stworzyli  księża o nazwie: Jak najbardziej. Muzyka i śpiew zespołu zachęcała wszystkich do wspólnej modlitwy i zabawy. Na koniec imprezy wolontariusze otrzymali  prezenty, a także paczki ze słodkościami.

 


ROK SZKOLNY 2016/2017


„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z nowymi siłami i zapałem podjęli się działalności dobroczynnej na rzecz potrzebujących. Wraz z opiekunami – paniami K. Ryciak, A. Kaczówką -Węgrzyn, J. Jagiełło, M. Moskwą , E. Marczewską uczestniczyli w następujących dziełach charytatywnych:

Zbiórka odzieży

Wzorem lat ubiegłych przez ponad trzy miesiące ( wrzesień, październik, listopad )wolontariusze Koła Caritas i opiekunowie prowadzili zbiórkę odzieży ( nowej i używanej) wśród uczniów, nauczycieli  i pracowników szkoły. W tę akcję zaangażowało się wielu gimnazjalistów, jak też rodziców i nauczycieli, przekazując duże ilości odzieży. Na początku grudnia zebraną odzież przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej.

 

Pomoc Ukrainie

Odpowiadając na apel Caritas Diecezji Radomskiej, na początku roku szkolnego nasi wolontariusze przeprowadzili zbiórkę żywności i przyborów szkolnych  wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Zebrane produkty żywnościowe i przybory przekazaliśmy Radomskiej Caritas. Trafią one do rodzin potrzebujących pomocy na Ukrainie.

 

Tak, Pomagam!

To akcja organizowana przez Caritas Diecezji Radomskiej mająca na celu zbiórkę żywności, która trafi do ubogich osób i rodzin naszej diecezji. W dniach 9-10 grudnia br. nasi wolontariusze wraz z opiekunami p. K. Ryciak i J. Jagiełło prowadzili zbiórkę żywności w supermarkecie Leclerc. Radomianie byli hojni, chętnie dzielili się zakupionymi produktami, co sprawiało, ze kosze naszych wolontariuszy szybko się zapełniały.
Zebraną żywność przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej- trafi ona do najbiedniejszych w postaci  świątecznych paczek żywnościowych.

 

„Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”

Akcja prowadzona w o kresie Adwentu polegająca na sprzedaży świec wigilijnych. Członkowie SKC wraz z opiekunami przeprowadzili w szkole oraz wśród znajomych sprzedaż świec. W tym roku rozprowadziliśmy  96 świec na łączną kwotę 1140zł. Pieniądze z tej akcji przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej z przeznaczeniem na pomoc dzieciom biednym w postaci dofinansowania do posiłków, wypoczynku, bądź zakup sprzętu medycznego.

 


ROK SZKOLNY 2015/2016


 

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Koła Caritas za rok 2015/2016

 Opiekunowie SKC: Anita Kaczówka-Węgrzyn, Justyna Jagiełło, Monika Moskwa, Ewa Marczewska, Barbara Madyś
Charakterystyka działań dokonanych w ramach SKC – (akcje organizowane samodzielnie i współorganizowane):

 1. SKC w miesiącach: wrzesień, październik, listopad przeprowadziło akcję zbiórki ubrań, które 6 listopada przekazano świetlicy prowadzonej przez Diecezjalne Koło Caritas.
 2. W październiku wolontariusze SKC posadzili około 100 żonkili na terenie ogródka szkolnego przy PG, przygotowując się do wiosennej akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, na rzecz ludzi chorych.
 3. W miesiącu grudniu SKC brało udział w konkursie „Kartka
  Bożonarodzeniowa z logo Caritas”. Najlepsza praca została nagrodzona.
 4. 11 i 12 grudnia, wolontariusze SKC wraz z p. M. Moskwą, p. A. Kaczówką-Węgrzyn, p. J. Jagiełlo wzięli udział w corocznej zbiórce żywności w radomskich supermarketach. Zebraną żywność przekazano Caritas Diecezji Radomskiej.
 5. SKC w miesiącu grudniu zajmowało się również przygotowaniem paczek z żywnością pozyskaną z diecezjalnego Caritas. Dzięki tej działalności obdarowano także 8 rodzin z naszej szkoły. Przekazane paczki żywnościowe były ogromną pomocą dla wielu rodzin.
 6. Członkowie SKC wraz z opiekunami przeprowadzili w szkole oraz wśród znajomych sprzedaż świec bożonarodzeniowych Caritas w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dochód ze sprzedaży tych świec w wysokości 610zł SKC przekazało na działalność diecezjalnego Caritas.
 7. Nasza szkoła po raz kolejny w miesiącu kwietniu przyłączyła się do akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, podczas której wolontariusze SKC kwestowali przed kościołami: w Kowali, Dąbrówce Warszawskiej oraz Zalesicach pod opieką opiekunów SKC. W zamian za ofiarowane datki do puszek wolontariusze obdarowywali każdego symbolicznym żonkilem, który jest symbolem łączącym nas z terminalnie chorymi osobami na raka objętymi pomocą hospitalną. Uczestnicząc w tej akcji,  uczniowie uświadomili sobie oraz innym, że są ludzie, dzieci zdrowe, ale także wśród nas żyją chorzy, cierpiący, potrzebujący naszego wsparcia.  Dzięki tym kwestom, nasi wolontariusze zebrali około 2000zł, które przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej.
 8. W kwietniu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię „Kilometry Caritas”, trwającą do 29 maja, której celem było bicie rekordu Guinnesa w układaniu ciągu złotówek, pomagając w ten sposób najbardziej potrzebującym. Wolontariusze z SKC trzy razy w tygodniu,  przez kwiecień i maj, kwestowali w naszej szkole. Zebrana kwota w wysokości 162, 75zł została przekazana Caritas Ziemi Radomskiej.
 9. W czerwcu przystąpiliśmy do akcji „Plecak”, w której uczniowie chętnie wzięli udział, ofiarując artykuły szkolne dla potrzebujących dzieci z naszej diecezji.

 Efekty
1. 
Członkostwo w SKC dało uczniom możliwość rozwoju pod względem samorządności, organizowania akcji charytatywnych i przeprowadzania ich, pozyskiwania środków i materiałów na działalność koła, współpracy z organizacjami.
2. Działalność w kole nauczyła wrażliwości na potrzeby innych, odpowiedzialności za powierzone działania, współpracy w grupie oraz bezinteresowności i  samodzielności w podejmowaniu inicjatyw w planowaniu pracy koła.
3. Działalność SKC promowała naszą szkołę.
4. Członkostwo w SKC daje uczniom zadowolenie i satysfakcję – z każdym rokiem jest więcej chętnych działania w  SKC.

 


ROK SZKOLNY 2014/2015


Wycieczka w nagrodę za działalność charytatywną

16 września wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszym gimnazjum wraz z opiekunami udali się na wycieczkę. Była to nagroda za aktywną pracę charytatywną, jaką prowadziliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Nasze Koło Caritas otrzymało wyróżnienie, które na ręce pana dyrektora przekazała koordynatorka Caritas Diecezji Radomskiej- pani Iwona Stępniewska oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł. Otrzymane pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na wyjazd do Lublina.
Zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Majdanku.  Następnie udaliśmy się na Stare Miasto w Lublinie, gdzie podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki oraz Zamek. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Zamoyskich w Kozłówce i jego ogrodów. Swój pobyt uwieńczyliśmy licznymi zdjęciami. Wszystkim polecamy odwiedzenie tych miejsc.  

 

Zbiórka odzieży

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniach 6-18 października 2014r. prowadzili zbiórkę odzież

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej