,,Pogromcy jednorazowego plastiku" - podsumowanie projektu Aktualności

,,Pogromcy jednorazowego plastiku" - podsumowanie projektu2020-06-23

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach wzięli udział w projekcie ,,Pogromcy Jednorazowego Plastiku". Koordynatorami projektu były panie:  Anita Kaczówka-Węgrzyn i  Magdalena Kotowska. Opiekunkami były  panie: Wioletta Duralska i Marzanna Rusinowska -  wychowawczynie klas 4 i 5 oraz panie: Anna Michnicka,  Lidia Fryszkowska oraz Magdalena Kaźmierczak - wychowawczynie grup dzieci pięcioletnich i sześcioletnich. Zadania projektowe były  wykonywane od 7 stycznia do 12 marca 2020r. w klasach 4 i 5 oraz  w oddziałach przedszkolnych w grupie dzieci pięcioletnich i sześcioletnich (Tropiciele i Biedronki).

Działania podjęte w ramach przedsięwzięcia to m.in.: przedstawienie dla całej społeczności szkolnej, rodziców oraz seniorów (Dom Seniora w Kowali) w ramach kampanii społecznej ,,Pogromcy Jednorazowego Plastiku", konkurs ekologiczno - plastyczny na najciekawszy plakat promujący ideę ograniczenia zużycia jednorazowego plastiku oraz wystawa prac plastycznych ,,Stop plastikom", szycie worków zakupowych na owoce i warzywa z materiału na zajęciach techniki, realizacja tematów pro-ekologicznych- nauka piosenki w oddziałach przedszkolnych „Ziemia to wyspa zielona”, prowadzenie gier i zabaw nawiązujących do tej tematyki, stworzenie kontraktu w poszczególnych grupach przedszkolnych– zobowiązania się uczestników do przestrzegania zasad poprzez odcisk swojej dłoni oraz podpis w przypadku uczniów klas 4 i 5.

Z przekonaniem można stwierdzić, że najlepszymi ambasadorami nowatorskich rozwiązań proekologicznych są dzieci, które z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania podjęte w ramach realizowanego projektu. Okres pracy w projekcie był dla nich ogromnym wyzwaniem rezygnacji z zakupu  produktów w pięknych plastikowych opakowaniach, jak niektórzy stwierdzali, nauką prawdomówności, podejmowania własnych decyzji, uświadamiania innym, że należy dbać o zdrowie swoje i innych oraz Naszą Planetę Ziemię.