Pieszy rajd do Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza Aktualności

Pieszy rajd do Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza2019-10-22

Mając na uwadze uroki pięknej jesiennej aury, uczniowie klas 4, 5 i 7 wybrali się na pieszy rajd, aby odwiedzić ciekawe lokalne miejsca. Z inicjatywy wychowawców: p. W. Duralskiej, p. M. Rusinowskiej i p. S. Kołsuta odwiedzili Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza znajdującą się w Trablicach. Od samego wyjścia z placu szkoły do powrotu wszystko odbywało się zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Przechodząc ścieżkami leśnymi, podziwialiśmy piękne widoki i urocze zakątki przyrody przyozdobione różnymi kolorami jesieni.

Kiedy przybyliśmy do Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza, czekał na nas p. Arkadiusz Kutkowski – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, który w ciekawy sposób przybliżył nam życie, posługę kapłańską oraz działalność ks. Romana Kotlarza. Zwiedziliśmy plebanię oraz obejrzeliśmy wystawę i zgromadzone pamiątki po kapelanie dokumentujące jego życie. Szczególną uwagę  zwróciliśmy na Krzyż Zasługi z Mieczami, nadany pośmiertnie ks. Romanowi Kotlarzowi przez Ryszarda Kaczorowskiego – prezydenta Polski na uchodźstwie. Chłopcy podziwiali autentyczny granat z gazem łzawiącym. Naszą obecność upamiętniliśmy wpisem do Księgi Pamiątkowej, a także zdjęciami. Po tak wspaniałej lekcji historii, relaksowaliśmy się na placu przy plebanii, wykorzystując przyniesione w tym celu różne gry oraz konsumując kiełbaski z grilla przygotowane przez naszych wychowawców. Czas minął bardzo szybko, bo jak wiadomo wszystko, co przyjemne szybko się kończy. Uważamy, że warto poznawać najbliższą okolicę i wzbogacać swoją wiedzę.