„Andrzejki na ludowo” Aktualności

„Andrzejki na ludowo”2019-12-02

Andrzejki na ludowo odbyły się w piątek 28.11.2019r. wspólnie dla klasy 1, 2, 3. Zwyczaj andrzejkowy przekazywany z pokolenia na pokolenie przetrwał do dziś. Jednak obecnie nie traktujemy wróżb tak poważnie, jak kiedyś. Współcześnie bardziej chodzi o dobrą zabawę, spotkania z przyjaciółmi, podtrzymywanie tradycji naszych przodków.
Dzieci poznały więc staropolskie tradycyjne wróżby, m. in. z butów ustawianych jeden za drugim, a także miały okazję dowiedzieć się, jak będzie miała na imię przyszła żona lub mąż .

Wróżby w wykonaniu dzieci zdradzały twórcze nastawienie, dużą wyobraźnię, pomysłowość i poczucie humoru. To andrzejkowe spotkanie zbliżyło uczestników emocjonalnie i przyniosło wszystkim dużo radości z bycia razem. Stroje podkreśliły ludowy charakter uroczystości.

Uroczystość przygotowały: Monika Moskwa, Agnieszka Woźniak, Nina Kowalczyk