Wycieczka do Krakowa Aktualności

Wycieczka do Krakowa2023-06-06

W piątek 2 czerwca 2023 roku tuż po wschodzie słońca grupa uczniów klas IV – VI wyruszyła na wycieczkę do historycznego miasta Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na  kopiec Kościuszki, czyli na jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. W gmachu muzeum pani przewodnik przybliżyła uczestnikom sylwetkę wodza – jego życie i zasługi. Dzięki pobytowi na historycznym wzgórzu, które znajduje się na Górze św. Bronisławy, podziwialiśmy otoczenie i przepiękną panoramę Krakowa.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt na Starym Mieście, a jedną z jego atrakcji, wzbudzającą wiele emocji, stał się przystanek pod adresem ul. Franciszkańska 3, gdzie pani Joanna Bilska przybliżyła znaczenie tego miejsca w życiu katolików i wskazała na ważne wydarzenia, które się tu odbywały. Jednocześnie, krocząc drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli ulicą Bracką i Grodzą –  dotarliśmy do historycznego zespołu miasta. Podziwialiśmy architekturę, m.in. wieżę Mariacką, Sukiennice, różne bramy, budynki – sposób ich zabudowy oraz zagospodarowania i wiele elementów historycznych, które zachowały się na krakowskim Rynku.

Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego na Wawelu, by obejrzeć Państwowe Zbiory Sztuki. Oglądaliśmy komnaty królewskie, poznając ich przeznaczenie oraz charakterystyczny wystrój. Duże zaciekawienie uczniów wzbudziło zwiedzanie zbrojowni, czyli miejsca,  gdzie wyeksponowane są nie tylko ubiory rycerskie, ale także broń i miecze pochodzące z różnych okresów Polski.

Po długim i bardzo intensywnym dniu zadowoleni bezpiecznie powróciliśmy do domów.

Wycieczka została dofinansowana w wysokości 80% kosztów w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”,  który jest częścią Polskiego Ładu.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały nauczycielki: p. Joanna Bilska, p. Marta Masełek i p. Iwona Zielonka-Pyzara.