REALIZACJA PROGRAMÓW ANTYNIKOTYNOWYCH Aktualności

REALIZACJA PROGRAMÓW ANTYNIKOTYNOWYCH2023-06-12

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka realizowała programy antynikotynowe: „Nie pal przy mnie, proszę”, „Bieg po zdrowie” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Celem działań projektowych uczniów i wychowawców klas I, IV i V była edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych postaw wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

W ramach realizacji zadań projektowych w poszczególnych klasach odbyły się zajęcia warsztatowe poświęcone tematyce antynikotynowej, a finalnymi produktami stały się m.in.  plakaty, które miały na celu pokazać, jak czynne i bierne palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Efekty działań można było zaobserwować na szkolnym korytarzu, gdzie rozplakatowane antyreklamy miały za zadanie skutecznie odstraszyć dzieci, młodzież oraz dorosłych od sięgania po papierosa. Do działań projektowych zaangażowano rodziców, którzy wspierając swoje pociechy, przyczynili się do kształtowania prozdrowotnych postaw wśród uczniów naszej szkoły.

Podsumowując działania projektowe, należy stwierdzić, że udział w realizacji programów przyniósł pożądane efekty, czego wyraz dali uczniowie klasy IV, wypełniając ankietę, w której padały m.in. takie odpowiedzi: „Nie pal, proszę Cię, nie skracaj sobie życia. Palenie to zło, nie będziesz miał przyjaciół ze względu na swój zapach” czy: „Nie truj siebie i innych” albo: „Nie pal papierosów, ponieważ to szkodzi i możesz dostać raka płuc”.