Przekazanie Sztandaru Aktualności

Przekazanie Sztandaru 2024-03-15

,,Wy jesteście uśmiechem i nadzieją tej ziemi" – te piękne słowa Jana Pawła II widnieją na Sztandarze naszej szkoły.
1 marca 2024 roku nastąpiło uroczyste Przekazanie Sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach.
Ten podniosły ceremoniał rozpoczął się Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Dariusza Kowalczyka, ks. Piotra Borciucha i ks. Józefa Błeszyńskiego w Kościele pw. św. Wojciecha w Kowali. Kolejny etap uroczystości odbył się w szkole. Pan Dyrektor powitał zaproszonych Gości, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników szkoły i wszystkich przybyłych. Miło było nam gościć w progach naszej szkoły: Starostę Powiatu Radomskiego p. Waldemara Trelkę, Wójta Gminy Kowala p. Dariusza Bulskiego, Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu p. Czesława Ziemniaka, Proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha w Kowali ks. Piotra Borciucha, Przewodniczącego Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusza Kowalczyka, ks. Józefa Błasińskiego, p. Zbigniewa Gumińskiego – pomysłodawcę, współzałożyciela i przedstawiciela Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Radnego Powiatu Radomskiego p. Tadeusza Osińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Kowali p. Dariusza Chruślaka,  Wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Kowali p. Jana Fryszkowskiego, Radnych Gminy Kowala, Dyrektorów i Wicedyrektorów placówek oświatowych z  terenu Gminy Kowala, emerytowanego Dyrektora PSP i Gimnazjum w Parznicach p. Andrzeja Gacę, Prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego p. Marzenę Prorok, Radę Rodziców, Przewodniczącą Rady Rodziców p. Karolinę  Kwiecień, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali p. Annę Zaleszczyk, Komendanta Posterunku Policji w Kowali asp. szt. p. Mariusza Kęsika, Prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Kowali p. Mariana Góreckiego, Komendanta Gminnego OSP w Kowali p. Marka Golińskiego oraz Poczet Sztandarowy Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Następnie Wicedyrektor naszej placówki p. Anita Kaczówka-Węgrzyn przedstawiła historię szkoły.
12 października 2023 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie naszego Sztandaru. Na Szczycie Jasnej Góry bp Marek Solarczyk dokonał błogosławieństwa i poświęcenia, jednocześnie zawierzając Matce Jasnogórskiej, by otaczała płaszczem Swej opieki całą społeczność szkolną. Chwile te przybliżył zaprezentowany filmik.
W części oficjalnej odbyło się symboliczne wbicie gwoździ do Sztandaru oraz wyrażenie podziękowania Fundatorowi Sztandaru, którym jest  Wójta Gminy Kowala p. Dariusz Bulski. Reprezentanci Pana Wójta w składzie: p. Piotr Markiewicz, p. Agnieszka Rola i p. Barbara Kołodziejczyk przekazali Sztandar Dyrektorowi szkoły p. Jackowi Jóźwiakowi, a następnie Dyrektor oddał Sztandar w ręce Uczniów, mówiąc: ,,Przekazuję Sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Nigdy nie rezygnujcie z poznawania samych siebie, doskonalcie się poprzez odkrywanie prawdy i piękna otaczającej Was rzeczywistości.” Poczet sztandarowy uczniów z wielką powagą przyjął Sztandar, obiecując, że  będzie dbać o Niego oraz godnie reprezentować Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Parznicach. Następnie przedstawiciele klas 0 - 8 złożyli ślubowanie. W dalszej części odbyła się prezentacja awersu i rewersu Sztandaru. Wielu Gości zabierało głos i w pięknych, ciepłych słowach wyrażało swoje myśli, życząc naszej szkole jak najlepiej. Po wyprowadzeniu Sztandarów, odbyła się część artystyczna, uświetniająca  uroczystość.
Sztandar to symbol jedności i przynależności, powód do dumy i jednocześnie troski o to, by umieszczone na nim słowa i emblematy były żywe w świadomości łączącej się pod nim grupy. Dzieci to nasza nadzieja na lepsze jutro, to uśmiech, który ma rozjaśnić najciemniejsze chmury. Jan Paweł II – Patron PSP w Parznicach kochał dzieci i był wielkim przyjacielem młodych ludzi, również nauczycielem. Jego nauki, myśli są uniwersalne i ponadczasowe, co pokazali uczniowie, przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy szkoły w pięknym widowisku słowno-muzycznym. Występujący w  podniosły i dostojny  sposób przekazali życie, twórczość, pontyfikat oraz przesłania Patrona naszej szkoły - Jana Pawła II. Poprzez taniec, recytację, inscenizację oraz śpiew wzbudzili podziw i wzruszenie  zebranych.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Maliszowianki pod przewodnictwem p. Iwony Zawadzkiej-Kowalczyk oraz słodkościami wykonanymi przez p. Annę Włodarczyk. Goście mogli dokonać wpisu w Księdze Pamiątkowej wyłożonej w Kąciku Patrona.

Więcej zdjęć w zakładce   >>GALERIA>>

Linki do filmów z uroczystości:

MSZA ŚWIĘTA